Táborsko - Tipy na výlet

Táborsko má neobyčejně pestrou a malebnou krajinu. Tábor a okolí nabízí spoustu hystorických památek. Pro pěší turisty, cyklisty i sportovce je k dispozici nenáročný terén přímo zvoucí k protažení těla. Hustá síť značených cest umožňuje poznat řadu pamětihodností a přírodních zajímavostí.

Připravili jsme pro Vám několik zajímavých tipů na výlety do okolí Tábora.

Historické město Tábor

Historické město Tábor

Město Tábor bylo založeno husitskými vojsky v roce 1420. Od roku 1437 je Tábor královským městem. Mezi významné městské památky patří stará radnice, hrad a nejstarší vodní nádrž v Evropě Jordán.

Památník dr. E. Beneše, prezidenta republiky

Památník dr. E. Beneše, prezidenta republiky

Letní vila manželů Benešových vznikla ve 20. a 30. letech 20. stol. Manželé Benešovi si místo na soutoku Lužnice a Kozského potoka oblíbili též pro jeho historickou husitskou tradici.

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad v polovině Model plné zbroje 16. století13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů.

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

Stavba červenolhotského zámku ve svém jádru skrývá zbytky původní tvrze ze 14. století. Dnešní renesanční budova vznikla po roce 1530 a byla dále několikrát upravena. Zámecké interiéry prvního patra mají dispozici z 80. let 17. století.

Zámek Bechyně

Zámek Bechyně

Původně knížecí hradiště v Bechyni, zmiňované již v 9. století, stojí na nejjižnějším skalním výběžku nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice. Z majetku pražských biskupů "pustou horu Bechyni" získal před rokem 1268 král Přemysl Otakar II. a vybudoval zde kamenný hrad.

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště.

Zřícenina hradu Kozí hrádek

Zřícenina hradu Kozí hrádek

Kozí hrádek je nejpamátnějším hradem Táborska. Z dochovaných pramenů není známo, kdy byl postaven. Nejstarší zprávy jsou až z roku 1377, kdy byl jeho majitelem Vlček z Kozího.

Zřícenina hradu Choustník

Zřícenina hradu Choustník

Hrad Choustník bergfritového typu, vyrostl v nejzápadnější části hřebene s množstvím výrazných skalních masívů v období před rokem 1282, kdy je prve zmíněn jako sídlo Beneše z Choustníka.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Svobody byla postavena v roce 1920 Klubem českých turistů Tábor ve tvaru husitské hlásky a slavnostně otevřena dne 4. července 1920. Je vysoká pouhých 18 m, protože vrch Hýlačka (525 m n. m.) na Větrovech (místní část Tábora) byl původně holý.